Торти

Плазма Рафаело торта

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 60 мин.

Порција слика Величина: 15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Крем:

1 л млеко

120 г густин

Едно шишенце арома од ванила

300 г шеќер 

300 г жолчки

500 мл слатка павлака 

150 г Мелена Плазма

100 г кокос

 

Кора:

10 белки

100 г шеќер

150 г брашно

100 г Мелена Плазма

50 г мелени бадеми

1. Чекор

Жолчките, шеќерот и густинот измешајте ги во поголема чинија.

2. Чекор

Варете го млекото и ванилата, истурете ги јајцата и вратете го тенџерето на оган да се вари со постојано мешање додека кремата не се згусне.

3. Чекор

Во сварениот крем додадете Мелена Плазма и кокос.

4. Чекор

Соединете ја кремата, покријте со фолија и оставете да се олади.

5. Чекор

Изматете ги белките и шеќерот во цврста пена и додадете плазма, бадеми и брашно и мешајте полека со шпатула.

6. Чекор

Кората поделете ја на два дела и распоредете ја смесата рамномерно на два плеха и печете 10 минути на 180 °C.

7. Чекор

Оладениот крем изматете го со слатката павлака.

8. Чекор

Оладените кори исечете ги на пола така што ќе добиете 4 еднакви кори.

9. Чекор

На првата кора нанесете ¼ од кремата, ставете ја втората кора и продолжете со филување додека не ги потрошите корите и кремата.

10. Чекор

По желба декорирајте со шлаг, свежо овошје и Мелена Плазма.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики