Плазма Carrot cake
Торти

Плазма Carrot cake

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1ч и 10 мин

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Бисквит: 

200 г брашно

1 кесичка сода бикарбона

Лажичка сол

300 г шеќер кристал

Лажичка цимет

Лажичка зачин за медењаци 

4 јајца на собна температура

60 мл масло

180 г стопен путер браун

80 г Мелена Плазма

350 г рендан морков

50 г сечкани ореви

 Фил:

450 г крем сирење

190 г шеќер во прав

100 г путер во собна температура

Екстракт од ванила

Рендана кора  од лимон


1. Чекор

Вклучете ја рерната на 180 степени. Калапот за торта со дијаметар 22 цм обложите го со хартија за печење.

1 Чекор

2. Чекор

Во сад измешајте ја Мелената Плазма, брашното, содата, шеќерот и зачините.

2 Чекор

3. Чекор

Со миксер изматете ги јајцата во пена и додека мешате додајте путер и масло а потоа и лажичка екстракт од ванила.

3 Чекор

4. Чекор

Во смесата од јајца додадете ја мешавината со сувите состојки и измешајте со рачна маталка додека не добиете компактна смеса.

4 Чекор

5. Чекор

Додадете го ренданиот морков и оревите.

5 Чекор

6. Чекор

Смесата префрлете ја во калапот за печење и печете 35 минути. После печење оставете ја кората потполно да се олади.

6 Чекор

7. Чекор

Крем сирењето и омекнатиот путер изматете ги со миксер и додадете шеќер во прав матејќи со најмала брзина. Додадете ванила и кора од лимон.

7 Чекор

8. Чекор

Изладениот бисквит пресечете го на пола, на едната половина намачкајте фил, ставете ја другата кора и намачкајте со остатокот од филот.

8 Чекор

9. Чекор

Оставете ја тортата да се стегне, и декорирајте по желба.

9 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики