Печен Плазма чизкејк
Торти

Печен Плазма чизкејк

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час и 20 мин. + 12 часа за ладење

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Кора:

180 г Мелена Плазма

75 г путер

Фил:

600 г крем сирење

300 г грчки јогурт

90 г шеќер

2 супени лажици брашно

½ кафена лажица сол

200 г Мелена Плазма

4 јајца

Декорација:

слатка павлака

30 г Мелена Плазма

50 г млечно чоколадо

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 180°C.

2. Чекор

Калапот за торта со дијаметар од 21 цм со одвоиво дно обложите го со хартија за печење. Во еден сад измешајте ја Мелената Плазма и путерот па добиената смеса притиснете ја во дното на калапот.

3. Чекор

Во сад за матење измиксајте ги крем сирењето, грчкиот јогурт и шеќерот, потоа додадете брашно, сол и Мелена Плазма, и соединете се заедно. Намалете ја брзината на миксерот и додавајте едно по едно јајце.

4. Чекор

Со добиената смеса покријте ја кората од Мелена Плазма и ставете ја во рерна 45-50 минути.

5. Чекор

Кога чизкејкот ќе се испече, извадете го од рерна и оставете го да се олади на собна температура, потоа префрлете го во фрижидер и оставете го преку ноќ.

6. Чекор

Изматете слатка павлака и со неа декорирајте го чизкејкот пред послужување. Посипете го чизкејкот со Мелена Плазма и украсете со малку млечно чоколадо.

7. Чекор

Вашиот десерт е подготвен!

7 Чекор

Автор:

Palachinka blog

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики