Песок торта со Плазма и фстаци
Торти

Песок торта со Плазма и фстаци

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час и 30 мин. + 18 часа за ладење

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

3 кесички пудинг со вкус на ванила

150 г шеќер

1 л млеко 

250 г путер

3 супени лажици шеќер во прав

100 г мелени несолени фстаци

220 г Мелена Плазма

100 г црно чоколадо со 70% какао

Декорација:

250 мл слатка павлака

Свежи јагоди

1. Чекор

Истурете ги пудинзите во чинија и измешајте со 100 мл млеко.

2. Чекор

Во тенџере истурете млеко и шеќер и ставете ги да се готват на среден оган.

3. Чекор

Кога млекото ќе зоврие, додадете го изматениот пудинг. Гответе на тивок оган мешајќи постојано додека не згусне.

4. Чекор

Подготвениот пудинг истурете го во поголема чинија и покријте со најлонска фолија за да не се направи кора додека се лади. Кога ќе се олади на собна температура, префрлете го во фрижидер и оставете го преку ноќ.

5. Чекор

Во сад за матење измиксајте ги путерот и шеќерот во прав за да добиете пенеста смеса, а потоа постепено додавајте го оладениот пудинг и соединете. Поделете ја смесата на 3 еднакви делови

6. Чекор

Црното чоколадо стопете го на пареа и оставете го да се олади. Во првиот дел на пудинг смесата додадете 200 г Мелена Плазма, во вториот мелените фстаци, а во третиот дел истопеното чоколадо и 20 г Мелена Плазма.

7. Чекор

Земете калап со одвоиво дно и обложите го со најлонска фолија. На дното истурете го слојот со Плазма, над него додадете го слојот со фстаци и на крај слојот со чоколадо. Покријте го калапот со алуминиумска фолија и оставете го во фрижидер за да се стегне тортата.

8. Чекор

Пред послужување извадете ја тортата од калапот и префрлете ја во чинија. Украсете со изматена слатка павлака и послужете со свежи јагоди.

9. Чекор

Вашиот десерт е подготвен!

9 Чекор

Автор:

Ana V. Đurđević/Prstohvat soli

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики