Јаболка во карамела
Детско катче

Јаболка во карамела

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

8 зелени јаболка

200 г путер

450 г жолт шеќер

150 г кристал шеќер

50 мл вода

350 мл слатка павлака

1 лажица екстракт од ванила

100 г Мелена Плазма

 

Декорација:

Дрвени стапчиња

Мелена Плазма

Сечкани ореви

Цимет

 

1. Чекор

Наполнете вода во поголемо тенџере и загрејте до вриење. Кога ќе зоврие водата ставете ги јаболката и оставете ги во вода 10 секунди потоа извадете ги и избришете ги добро.

1 Чекор

2. Чекор

Во секое јаболко избодете по едно дрвено стапче.

2 Чекор

3. Чекор

Измешајте шеќер, путер, вода, слатка павлака и ванила и ставете да се готви на средна температура.

3 Чекор

4. Чекор

Кога ќе зоврие карамелата намалете на најниска температура и гответе уште 30 минути со повремено мешање.

4 Чекор

5. Чекор

Кога карамелата ќе биде готова додадете Мелена Плазма и соединете со шпатула.

5 Чекор

6. Чекор

Измешајте сечкани ореви, цимет и Мелена Плазма.

6 Чекор

7. Чекор

Натопете ги јаболката и тргнете ги на хартија за печење.

7 Чекор

8. Чекор

Додека карамелата е врела посипете со мешавината за декорација.

8 Чекор

9. Чекор

Јаболката послужете ги оладени.

9 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики