Детско катче

Велигденски топчиња

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин..

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

400 г темно чоколадо

180 г слатка павлака

100 г Мелена Плазма

50 г путер

50 г какао


Декорација:

50 г бело чоколадоо

две лажици масло

бои за јадење

1. Чекор

Во сад ставете путер, какао и темно чоколадо.

2. Чекор

Зготвите слатка павлака и истурете над чоколадото и путерот. Мешајте додека не се истопи чоколадото.

3. Чекор

Додадете Мелена Плазма, измешајте и тргнете ја смесата на ладење во фрижидер.

4. Чекор

Стопете го чоколадото и маслото и по желба додадете боја за јадење.

5. Чекор

Вадете ја смесата со лажица и правете топчиња. Половина од топчето потопете го во темно чоколадо и потоа во какао.

6. Чекор

Другата половина потопете ја во бело (или обоено) чоколадо и декорирајте по желба.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики