Детско катче

Плазма бакнежи

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

150 г брашно

100 г шеќер

50 г мелени печени лешници

100 г Мелена Плазма

160 г путер

10 г какао

200 г како крем

Шарени трошки

 

1. Чекор

Соединете ги брашното, шеќерот, Мелената Плазма и лешниците.

2. Чекор

Исечкајте го путерот на парчиња и замесете го со брашното за да добиете тесто кое не се лепи.

3. Чекор

Тестото поделете го на два дела, во едниот додадете какао, а во другиот дел шарени трошки.

4. Чекор

Добиените теста покријте ги со фолија и оставете ги во фрижидер 1 час за да се олади добро.

5. Чекор

Подгответе го плехот обложен со хартија за печење.

6. Чекор

Извадете го тестото со какао и од него обликувајте топчиња по сакана големина. Помеѓу топчињата оставете доволно простор затоа што колачите се шират во текот на печење.

7. Чекор

Повторете ја постапката и со шареното тесто.

8. Чекор

Печете ги колачите 15 минути на 170 °C.

9. Чекор

По печење оставете ги колачите да се оладат.

10. Чекор

Кога колачите ќе се оладат доволно, залепете по две колачиња така што помеѓу нив ќе ставите пола лажичка какао крема.

11. Чекор

Вашите колачи се готови!

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики