Детско катче

Плазмачинки

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 60 мин.

Порција слика Величина: 15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Палачинки:

5 јајца

270 мл млеко

50 мл кисела вода

30 мл масло

140 г брашно

 40 г Мелена Плазма


Фил: 

300 г бело чоколадо

375 мл течна слатка павлака + 500 мл изматена слатка павлака

200 г Мелена Плазма

Две лажици џем од јагоди

Две лажици џем од боровинки

Две лажици џем од малини

Декорација:

Свежи малини, боровинки и јагоди

Мелена Плазма

1. Чекор

Изматете ги јајцата со жица и додадете млеко и кисела вода.

2. Чекор

Додадете брашно и Мелена Плазма и продолжете со мешање се додека не останат грутки од брашното и потоа додадете масло.

3. Чекор

Мешајте додека не се соедини смесата.

4. Чекор

Загрејте ја тавата и испечете ги палачинките со дијаметар до 15 цм.

5. Чекор

Скршете го белото чоколадо на ситни парчиња.

6. Чекор

Зовријте 375 мл слатка павлака и прелијте над чоколадото.

7. Чекор

Мешајте додека чоколадото не се стопи а потоа тргнете на страна за ганашот да се олади на собна температура.

8. Чекор

Во меѓувреме изматете 500 мл слатка павлака.

9. Чекор

Во изматената павлака додадете Мелена Плазма а потоа и изладениот ганаш.

10. Чекор

Измешајте добро и добиениот мус поделете го на три еднакви делови.

11. Чекор

Во првиот дел додадете џем од јагоди, во вториот џем од боровинки и во третиот џем од малини, потоа измешајте добро секој дел за да не останат грутки од џемот.

12. Чекор

На изладените палачинки ставете фил, и преклопете ги палачинките без да ги свиткате.

13. Чекор

Повторете ја постапката додека не ги потрошите палачинките и филот.

14. Чекор

Декорирајте ги палачинките со свежо овошје во зависност од филот кој сте го користеле.

15. Чекор

Посипете со Мелена Плазма и уживајте.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики