Детско катче

Плазма три колоре

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин. + 3 ч ладење

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Подлога:

50 г путер

20 г шеќер во прав

150 г Мелена Плазма

100 мл млеко

Крем:

200 г жолчки

100 г шеќер

90 мл млеко

50 мл слатка павлака

10 г желатин

120 г црно чоколадо

150 г млечно чоколадо

150 г бело чоколадо

100 г Мелена Плазма

800 мл слатка павлака

Декорација:

свежи малини,

јагоди

капини

1. Чекор

За кората изматете ги пенесто путерот и шеќерот во прав. Додадете Плазма и млеко, соединете и формирајте кора на дното од калапот од 28 цм.

2. Чекор

Подгответе го желатинот спрема упатството од кесичката.

3. Чекор

Измешајте ги жолчките, шеќерот, млекото и слатката павлака и гответе ги на пареа со постојано мешање.

4. Чекор

Во зготвените жолчки додадете го желатинот кој го подготвивте претходно, измешајте добро и тргнете ги на ладење половина час.

5. Чекор

Додека жолчките се ладат истопете ги сите три чоколади во посебни чинии и оставете неколку минути да се оладат да не бидат врели.

6. Чекор

Изматете ја слатката павлака до 80%.

7. Чекор

Во изматената павлака додадете ги оладените жолчки, измешајте со шпатула, додадете Плазма и соединете.

8. Чекор

Кремот поделете го на три еднакви делови и во секој од нив додадете по еден вид чоколадо и соединете.

9. Чекор

На формираната кора нанесете го прво кремот од црно чоколадо, потоа ставете го 10 минути во замрзнувач.

10. Чекор

Нанесете го вториот слој со млечно чоколадо и ставете 10 минути во замрзнувач.

11. Чекор

Повторете го истото и со последниот слој од бело чоколадо.

12. Чекор

Ставете во фрижидер на ладење неколку часа.

13. Чекор

Декорирајте со свежо овошје.

14. Чекор

Вашата торта е готова!

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики