Шарени крофнички со  Плазма
Детско катче

Шарени крофнички со Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 40 мин.

Порција слика Величина: 24

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

190 г меко пченично брашно

50 г Мелена Плазма

100 г шеќер

1 лажиче прашок за печиво

прстофат сол

120 мл матеница (120 ml млеко и 1 лажичка

лимонов сок)

1 јајце

1 лажица масло

ПРЕЛИВ

1 шолја шеќер во прав

2-3 лажици млеко

прехранбени бои по желба

масло за премачкување на

калапот

Декорација:

Шарени трошки

Мелена Плазма

1. Чекор

Првин подгответе ја матеницата. Во млекото истурете го лимоновиот сок и оставете ги околу 5 минути.

2. Чекор

Во сад ставете јајца, матеница, сол, шеќер, Мелена Плазма, брашно, прашок за печиво и масло. Добро измешајте ги сите состојки со жица за да нема грутки. Смесата истурете ја во дресир кеса со тркалезно продолжение или во кеса за замрзнувач на која ќе ѝ го исечете врвот.

3. Чекор

Истиснете ја смесата во калап, и затворете со капак.

4. Чекор

Печете 5 минути, па подигнете го капакот и продолжете го времето за печење доколку е потребно.

5. Чекор

За прелив додадете млеко, лажица по лажица, и шеќер во прав додека не добиете густа но течна смеса. Смесата обојте ја по желба.

6. Чекор

Натопете ја секоја крофничка во глазурата и наредете ги на жица, се додека не испадне вишокот од глазурата. Додека е влажна глазурата, крофничките наросете ги со шарени трошки или со Мелена Плазма.

7. Чекор

Вашиот десерт е готов!

7 Чекор

Автор:

Milkica Crevar/Mimi’s Kingdom

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики