Детско катче

Чоколадни палачинки со малини

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 60 мин.

Порција слика Величина: 16

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Палачинки:

4 цели јајца + 1 жолчка

250 мл млеко

50 мл кисела вода

30 мл масло

120 г брашно

15 г какао

 

Фил:

200 г сирење маскарпоне

200 мл слатка павлака

100 г какао крем

200 г свежи малини

100 г Мелена Плазма

 

Декорација:

100 г стопен какао крем

Малини

Мелена Плазма

 

1. Чекор

Целите јајца и жолчката изматете ги добро со жица.

2. Чекор

Додадете млеко и соединете го со јајцата.

3. Чекор

Измешајте ги брашното и какаото и додадете ги во смесата.

4. Чекор

Матете со жица додека тестото не биде без грутки од брашното.

5. Чекор

Загрејте ја тавата и испечете ги палачинките со дијаметар од 15 цм.

6. Чекор

Изматете ја слатката павлака и тргнете ја на страна.

7. Чекор

Whip the whipping cream and leave aside.

8. Чекор

Соединете го маскарпонето и какао кремот, додадете ја изматената слатка павлака и Мелената Плазма и измешајте со шпатула.

9. Чекор

Нанесете од кремот на оладените палачинки во средина, наредете неколку малини и преклопете ја еднаш едната страна потоа и другата без тркалање.

10. Чекор

Повторете ја постапката додека не ги потрошите палачинките и филот.

11. Чекор

Со какао кремот декорирајте ги палачинките по желба и потоа ставете уште неколку свежи малини.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики