Сутлијаш со Плазма
Детско катче

Сутлијаш со Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 3

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

100 г ориз со округло зрно

1 дл вода

Околу 6 дл млеко

30 г шеќер (или по вкус)

80 г Мелена Плазма

250-300 г боровинки

Декорација:

Овошје

Мелена Плазма

1. Чекор

Измијте го оризот, прелијте со вода и гответе на тивок оган. Повремено додавајте млеко и гответе додека не омекне оризот.

2. Чекор

Во меѓувреме, боровинките исечкајте ги во блендер, и пред крај на готвењето ставете ги во оризот, заедно со шеќерот и Мелената Плазма.

3. Чекор

Сутлијашот истурете го во чинии, украсете со овошје (банани со неколку капки лимон), посипете со Мелена Плазма и послужете.

4. Чекор

Вашиот десерт е готов!

4 Чекор

Автор:

Mirjana Marčinko/Od slatkoga slađe

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики