Детско катче

Плазма ролат

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 60 мин + 3 ч ладење

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Кора:

250 г белки

300 г шеќер

1 лажица густин

Сок од половина лимон

Фил:

300 г сирење маскарпоне

250 г бело чоколадо

350 г слатка павлака

150 г Мелена Плазма

1. Чекор

Стопете ја слатката павлака и белото чоколадо за филот и оставете да се олади добро.

2. Чекор

За кората изматете ги белките и додадете го шеќерот лажица по лажица и матете додека шеќерот не се растопи и добиете цврста пена.

3. Чекор

Додадете лажица густин и сок од лимон и соединете со шпатула.

4. Чекор

Истегнете ги корите на плех обложен со хартија за печење и печете половина час на 165 °C.

5. Чекор

Изладеното чоколадо изматете го со миксер, додадете маскарпоне и соединете со Мелена Плазма.

6. Чекор

Готовата кора веднаш префрлете ја на крпа така што горниот дел ќе го свртите надолу.

7. Чекор

Тргнете ја хартијата за печење, почекајте минута, две и нанесете го филот рамномерно преку целата кора.

8. Чекор

Завиткајте во ролат и декорирајте по желба.

9. Чекор

Пред послужување оставете го неколку часа во фрижидер

10. Чекор

Вашиот колач е готов!

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Слични рецепти

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики