Крцкави ролни со Плазма
Детско катче

Крцкави ролни со Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин.

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

1 јајце

50 г шеќер

100 г крем сирење

1/2 кафена лажица густин 

1 супена лажица вода (за затворање на ролните) 

3 кори за пита 

500 мл масло 

50 г Мелена Плазма

Сос

50 г чоколадо за готвење

50 мл  незасладено кондензирано млеко или слатка павлака

1. Чекор

Во една средна чинија изматете го јајцето и шеќерот со виљушка, додајте крем сирење додека состојките да се соединат.

1 Чекор

2. Чекор

Во една шолја измешајте густин со вода. Посипете масло во тенџере и ставете на умерен оган убаво да се загрее.

2 Чекор

3. Чекор

Корите за пита исечете ги на 4 еднакви квадрати и филувајте. Свртете ги така што почетните краеви да бидат свртени кон вас. Во тој агол ставете лажица од филот и пола лажица Мелена Плазма, па преклопите со работ наспроти вас и свртете ги неколку пати.

3 Чекор

4. Чекор

Потоа преклопете ги навнатре и рабовите кои се на страна, и продолжете да вртите додека да добиете ролна.

4 Чекор

5. Чекор

Работ на ролната премачкајте го со мешавината од густин и вода и залепете. Во масло можете да испржите повеќе ролни одеднаш само бидете внимателни да ги вртите во текот на пржењето за да добијат рамномерна златно кафеава нијанса.

5 Чекор

6. Чекор

По 2-3 минути тргнете ги на салфетка или решетка за да се исцеди вишокот масло.

6 Чекор

7. Чекор

Во помало тенџере истурете кондензирано млеко и скршено чоколадо за готвење. Загрејте, со постојано мешање на тивок оган за да добиете густ свиленкаст сос. Истурете го сосот во чаша и послужете со крцкавите ролни.

7 Чекор

8. Чекор

Вашиот десерт е готов!

8 Чекор

Автор:

Milica Šumaković/Milin Kuvar

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики