Cheesecake пити
Тесто и пити

Cheesecake пити

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 35 мин.

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

250 г лиснато тесто

100 г крем сирење

1 лажица шеќер во прав

1 ванилин шеќер

50 г џем од јагоди

6 Плазми

1 јајце

50 мл млеко

1 лажица шеќер 

¼ лажичка мускатно оревче


Фил:

150 мл грчки јогурт

40 г Мелена Плазма

2 лажици млеко

Ситно исечкана кора од портокал

1 лажичка арома од ванила 

Декорација:

Шеќер во прав

Свежо овошје

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 180 °C.

2. Чекор

Лиснатото тесто да се расука на 30х40 цм и да се подели на 12 еднакви делови. На 6 исечени делови во средина се става лажичка крем сирење и лажичка џем.

3. Чекор

Во помала чинија да се измешаат јајцето, млекото, шеќерот и мускатното оревче. Плазмата да се натопи во мешавината со јајце и да се постават во средина над крем сирењето и џемот.

4. Чекор

Да се затворат одозгора со другиот дел од тестото па со виљушка да се притиснат рабовите за да се залепат. Истото се повторува со 5те останати Плазми.

5. Чекор

Питите да се намачкаат со преостанатото јајце и со работ на ножот да се направи плитка шара.

6. Чекор

Печете 20 минути на загреана рерна.

7. Чекор

Измешајте грчки јогурт, Плазма, млеко, ванила и кората од портокал и заедно со свежото овошје послужете со изладените пити.

8. Чекор

Вашиот десерт/торта/колач е готов!

8 Чекор

Автор:

Milica Šumaković / Milin Kuvar

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики