Тесто и пити

Баклава Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 60 мин.

Порција слика Величина: 16

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Едно пакување кори 500г

300 г Мелена плазма

150 г мелени лешници

250 г стопен путер

100 мл слатка павлака

500 г шеќер

500 мл вода

Лимон

1. Чекор

Ставете 400г шеќер и 500мл вода да се готват на средна температура.

2. Чекор

Кога ќе зоврие сирупот додадете лимон исечен на парчиња и гответе уште 10 минути. Тргнете го шеќерниот сируп да се олади.

3. Чекор

Соединете Мелена Плазма, мелени лешници, шеќер и 100 г путер.

4. Чекор

Остатокот од путерот измешајте го со слатка павлака.

5. Чекор

Првата кора намачкајте ја со мешавината од путер и слатка павлака и покријте со другата кора. Втората кора намачкајте ја и посипете со мешавината со Плазма.

6. Чекор

Повторете ја постапката додека не ви снема материјал.

7. Чекор

Пред печење исечете ја баклавата по желба и намачкајте со остатокот од мешавината со путер и павлака.

8. Чекор

Печете ја баклавата на 180 °C 30-40 минути, додека не добие златна жолта боја.

9. Чекор

Прелијте ја врелата баклава со ладниот шеќерен сируп.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики