Коблер со крушки
Тесто и пити

Коблер со крушки

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 60 min.

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

6 мали крушки

150 г свежи капини

Рендана кора и цеден сок од ½ лимон

3 супени лажици мед

100 г брашно

1 кафена лажичка прашок за пециво

90 г Мелена Плазма

50 г путер

2 јајца

100 мл млеко

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 200°C. Измијте ги крушките, преполовете ги и исчистите ги семките, а потоа секоја половина исецкајте ја на 4 парчиња.

1 Чекор

2. Чекор

Во средна лимена тава за печење ставете ги крушките, капините, кората и сокот од лимон и супена лажица мед. Промешајте се заедно и испечете 15 минути во рерна за да омекнат крушките.

2 Чекор

3. Чекор

Додека се пече овошјето, спремете тесто така што во мултипрактик ќе истурите брашно, прашок за пециво и Мелена Плазма. Измиксајте кратко за да се измешат состојките и додајте путер исечен на коцки, продолжете да миксате додека не добиете ронлива смеса. Додајте млеко, јајца и 2 супени лажици млеко и измиксајте додека да добиете хомогена смеса.

3 Чекор

4. Чекор

Печеното овошје извадете го од рерна и третина од овошјето извадете го од тавата и оставете го на страна. Распоредете го тестото рамномерно над овошјето во тавата и одозгора додајте ја третината од овошјето кое го одвоивте. Тавата вратете ја во рерна и печете го колачот 30-35 минути, т.е додека не добие убава златно кафеава нијанса.

4 Чекор

5. Чекор

Колачот послужете го со сладолед или изматена слатка павлака.

5 Чекор

6. Чекор

Вашиот колач е готов!

6 Чекор

Автор:

Zorica Lakonic/My pans and pots

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики