Сладолед во стапче со јагоди, бадеми и Плазма
Сладоледи

Сладолед во стапче со јагоди, бадеми и Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 min. + 2–3 h za zamrzavanje

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

200 г крупни јагоди 

50 г печени бадеми

50 г Мелена Плазма

250 мл слатка павлака

250 мл полномасно млеко

¾ шолји шеќер 

1 кафена лажица екстракт од ванила 

 

1. Чекор

Изматете шлаг од слатката павлака. Додадете млеко, екстракт од ванила, шеќер, Мелена Плазма и исечкани печени бадеми.

2. Чекор

Јагодите исечкајте ги во кругови. Во калапите за сладолед истурете половина од смесата, а потоа ставете од јагодите и додадете го остатокот од смесата за да се наполни калапот. Ставете дрвени стапчиња и ставете ги калапите во замрзнувач.

3. Чекор

Пред послужување ставете ги калапите во врела вода секунда-две за полесно да го извадите сладоледот од калапите.

4. Чекор

Вашиот десерт е готов!

4 Чекор

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić/ Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики